30.09% Latvijas iedzīvotāju jeb 3 cilvēki no 10 jeb 606 tūkstoši ir pakļauti nabadzības riskam un sociālajai atstumtībai. Un situācija tikai pasliktinās, apgalvo tiesībsargs Juris Jansons.
Par nabadzīgiem cilvēkiem var saukt tos, kuru ikmēneša ienākumi ir zem 291 eiro. Bet par nabadzīgu ģimeni (2 pieaugušie un 2 bērni vecumā līdz 14 gadiem) var uzskatīt tos, kam jāiztiek ar 612 eiro mēnesī.
Turklāt visšokējošākais ir tas, ka tie ir cilvēki, kas godprātīgi ir maksājuši nodokļus, ir strādājuši, taču nokļuvuši šādā situācijā ne savas vainas pēc.
Aptuveni 70% Latvijas pensionāru mēnesī iztiek ar mazāk nekā 300 eiro.
“Latvijas pretnabadzības tīkla” valdes priekšsēdētāja Laila Balga uzskata, ka politiķu teiciens “Latvija ir veiksmes stāsts” ir klaji, ciniski meli.
Nabadzība nes sev līdzi arī psiholoģiskās problēmas. Latvija šobrīd ir pirmajā vietā Eiropas savienībā pašnāvību skaita ziņā.
Trūkumu raksturo nespēja segt komunālos maksājumus, īri vai atmaksāt kredītu, nespēja uzturēt siltu mājokli, nespēja segt neparedzētus izdevumus, nespēja katru gadu vienu nedēļu brīvdienās doties atpūsties ārpus mājām, nespēja atļauties gaļu, putna gaļu vai zivis katru otro dienu, nespēja lietot automobili savām vajadzībām, nespēja iegādāties veļas mašīnu, krāsu televizoru un telefonu.
Ja cilvēkam pastāv 2 no augstāk minētajiem faktoriem, tad viņš(-a) ir pakļauts trūkumam, ja 3 – tad viņš(-a) ir materiāli nenodrošnāts, taču, ja ir 4 un vairāk faktori, tad cilvēkam ir dziļa materiālā nenodrošinātība.
Sliktākā situācijā par Latviju atrodas Ungārijas, Rumānijas un Bulgārijas iedzīvotāji. Iemesls – zemās algas.
VIDEO: